Okna z montażem – usługa, na której nie warto oszczędzać
Data publikacji 24 sierpnia 2020Większość inwestorów przykłada dużą wagę do jakości stolarki okiennej. Wybór wysokiej klasy okien i drzwi balkonowych to jednak dopiero połowa sukcesu, równie ważny jest bowiem ich prawidłowy montaż. Zbagatelizowanie tej kwestii może narazić nas na kosztowne i kłopotliwe usuwanie skutków popełnionych błędów. Jak zatem powinien wyglądać prawidłowy montaż okien?
Dlaczego prawidłowy montaż okien jest tak ważny?
Większość producentów oferuje okna z montażem. W żadnym wypadku nie warto rezygnować z tej usługi, przede wszystkim dlatego, że samodzielne osadzenie okna lub jego wstawienie przez wynajętą przez nas niezależną ekipę, może w przyszłości pozbawić nas możliwości skorzystania z gwarancji na okna. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w ich działaniu producent może bowiem uznać, że ich przyczyną jest nieprawidłowy montaż. W przypadku gdy okna zostały wstawione przez ekipę producenta, nawet w przypadku nieprawidłowości w ich osadzeniu, nie tracimy prawa do gwarancji.
Okna z montażem powinniśmy jednak zamówić przede wszystkim dlatego, aby mieć pewność, że zostały właściwie osadzone i zaizolowane. Prawidłowy montaż okien, wbrew pozorom wymaga sporej wiedzy od osób go wykonujących. Jest także jedyną gwarancją tego, że okno spełni nasze oczekiwania pod względem energooszczędności. Bardzo ważne jest to, aby otwory okienne zostały prawidłowo przygotowane. To jak okno powinno zostać zamontowane, zależy także od budynku. W nowoczesnych domach najczęściej wykonuje się montaż w warstwie ocieplenia lub montaż trójwarstwowy przy wymianie okien natomiast zazwyczaj wykonywany jest montaż standardowy. Niezależnie od tego ekipa, która go wykonuje, powinna dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby przeprowadzić go prawidłowo. W przeciwnym razie szybko może okazać się, że na skutek niewłaściwej izolacji okna ze ścianą powstały mostki termiczne, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. W takich miejscach z czasem powstaje także zawilgocenie, a nawet pleśń.
Rodzaje montażu okien
Montaż standardowy
Po oczyszczeniu muru, następuje ustawienie ościeżnicy w pionie i poziomie i jej ustabilizowanie za pomocą klinów. Sprawdzane są przekątne okna, aby zyskać pewność, że rama zachowała kąty proste. Następnie okno przytwierdzane jest do muru za pomocą kotew lub metalowych dybli. Oba te sposoby pozwalają na prawidłową pracę okna w murze pod wpływem temperatur. Ostatnim etapem montażu jest wypełnianie przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a murem niskoprężną pianą poliuretanową zimową lub letnią w zależności od pory roku.
Montaż trójwarstwowy
Ta metoda jest alternatywą dla powszechnie stosowanego montażu standardowego. Jej największą zaletą jest jeszcze skuteczniejsze wyeliminowanie mostów termicznych i przewiewów oraz zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed degradacją. Montaż trójwarstwowy polega na osadzeniu okna w ścianie dwuwarstwowej jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, w miejscu jego styku z ociepleniem. Wewnętrzną warstwę wykonuje się z materiału paroprzepuszczalnego, środkową z materiału termoizolacyjnego a zewnętrzną z materiałów paroprzepuszczalnych. Najważniejszą zasadą, jaką należy kierować się przy wykonywaniu tego rodzaju montażu, jest zachowanie większej szczelności wewnątrz niż na zewnątrz.
Montaż w warstwie ocieplenia
Ta metoda osadzenia okna pozwala na jeszcze większe ograniczenia strat ciepła w miejscu styku ściany z oknem. Montaż w warstwie ocieplenia polega na wysunięciu okna do warstwy ocieplenia za pomocą specjalnych kotew, konsoli lub profili przytwierdzanych do muru, a następnie uszczelnieniu łączenia taśmą niskoprężną.
Jak widać montaż okien to bardzo skomplikowana kwestia. Nie ulega zatem wątpliwości, że lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom i mieć pewność, że zostało wykonane prawidłowo.