Zdrowa skóra niemowlaka i jak o nią dbać?
Data publikacji 29 kwietnia 2020
Każdy świeży rodzic stara się jak najlepiej dbać o swoje dziecko. Nie wszyscy mają doświadczenie o odpowiedniej pielęgnacji skóry niemowlaka.
Jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, mama z tatą zastanawiają się jakie wybrać produkty kosmetyczne najlepsze dla ich dziecka. Czy zdecydować się na popularne marki? Co jeśli dziecko będzie miało alergię i będzie trzeba rozejrzeć się za produktami hipoalergicznymi? A może wybrać kosmetyki w 100% bio?
Zdrowa skóra niemowlaka
Noworodki mają zupełnie inną skórę niż starsze dzieci, czy też dorośli, dlatego powinniśmy o nią szczególnie dbać.
W chwili gdy rodzi się dziecko, jego skóra jest przystosowana do warunków panujących w macicy. Niektóre niemowlaki będą wymagały większej i częstszej pielęgnacji, aby ich skóra była zdrowa.
Przez pierwsze dni życia dziecka, nie powinno się używać środków myjących tylko samą wodę, która nie zniszczy flory bakteryjnej chroniącej skórę dziecka bezpośrednio po narodzinach.
W późniejszym czasie, gdy zdecydujemy się już na zakup środków pielęgnacyjnych dla dziecka, wybierzmy te, które mają rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Dodatkowo sprawdzajmy skład, który powinien być krótki, a zawarte składniki nam znane.
Pielęgnując skórę dziecka pamiętajmy, aby nie nadużywać kosmetyków, które mogą spowolnić oddychanie skóry. Zwracajmy uwagę na potówki, trądzik niemowlęcy, czy też ciemieniuchę.
Zdrowa skóra niemowlaka powinna być pozbawiona chemicznych substancji zawartych w środkach pielęgnacyjnych.
Pamiętajmy by szczególnie zadbać o skórę niemowlaków w czasie mrozów i upałów. Zimą używajmy kremów ochronnych (najlepiej bez wody), a latem kremów z filtrem. Starajmy się zbytnio nie narażać dziecka na działanie promieni słonecznych.
Wrażliwe miejsca na ciele dziecka powinny być po kąpieli zawsze wycierane do sucha. Paszki, miejsca za kolanami, łokcie, szyjka, plecy, a także miejsca pod pieluszką są szczególnie narażone na odparzenia i potówki przy niewłaściwej pielęgnacji. Gdy zauważymy, że dziecko szybciej się poci, zakładajmy bawełniane ubranka i zmniejszmy liczbę warstw.
By nie dopuścić do odparzeń pieluszkowych, zmieniajmy pieluchę częściej, za każdym razem przemywając miejsca intymne samą wodą i osuszając je. Jeśli nasze dziecko nie ma zaczerwienienia ani wysypki to nie należy używać kremów i maści. Gdy zauważymy odparzenia to starajmy się, by skóra w tym miejscu miała częsty dostęp do świeżego powietrza. Możemy użyć kremów na odparzenia, pudrów, a także mączkę ziemniaczaną, która złagodzi pieczenie.
Co z oliwkami dla dzieci?
Tak samo jak z większością kosmetyków pielęgnujących skórę dziecka nie powinniśmy jej nadużywać. Stosujmy w naprawdę nagłych przypadkach takich jak przesuszona skóra, ciemieniucha, masaż.
Oliwka pomaga w pozbyciu się ciemieniuchy, która nie jest uciążliwa dla dziecka, ani nie jest zaniedbaniem ze strony rodziców. Z wyglądu przypomina skorupkę. Jest spowodowana niewykształconymi gruczołami łojowymi, które przez pierwsze tygodnie działają zbyt intensywnie, przez co natłuszczają skórę dziecka.