Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom ogrzewanie domu

Ekogroszek – ekologiczne ogrzewanie na każdą kieszeń

Data publikacji 27 stycznia 2021

Wybór źródła ciepła to jedna z najważniejszych decyzji jaką trzeba podjąć podczas budowy domu. Zależy od niej bardzo wiele kwestii – począwszy od komfortu mieszkańców, skończywszy na kwestiach finansowych. Instalacja grzewcza jest jedną z najbardziej kosztochłonnych inwestycji, zarówno na etapie jej wykonania jak i późniejszej eksploatacji. Konsumenci poszukują więc rozwiązań, które będą nie tylko efektywne, wygodne w użytkowaniu, ale również przyjazne dla kieszeni, zwłaszcza że sezon grzewczy trwa u nas ponad pół roku. Istotnym aspektem, na który uwagę zwraca coraz więcej osób jest również wpływ na środowisko. Tylko czy ekologia i niska cena przypadkiem się nie wykluczają?

Myśląc o instalacjach opartych na odnawialnych źródłach energii rzeczywiście trzeba być przygotowanym na spory wydatek. Zakup i montaż pompy ciepła, w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi to jedno z najlepszych rozwiązań jeśli brać pod uwagę wpływ na środowisko. Niestety, ze względu na wysokie koszty instalacji – wciąż dla wielu nieosiągalne. Nawet przy dość niskich wydatkach eksploatacyjnych, inwestycja zwróci się najwcześniej po kilkunastu latach.

Czy inwestorzy, którzy nie dysponują dużymi środkami muszą wybierać między tym co tanie, a tym co dobre dla środowiska? Okazuje się, że nie. Istnieje niedrogie, łatwo dostępne i ekologiczne paliwo na każdą kieszeń – jest nim ekogroszek.

Jak powstaje ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, wytwarzane na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Być może właśnie zastanawiasz się czy opał produkowany z węgla może mieć cokolwiek wspólnego z ekologią? Dużo zależy od jakości samego surowca – do produkcji ekogroszku wybierany jest najczystszy węgiel, o bardzo niskiej zawartości siarki, popiołu i odpowiedniej wilgotności. Przeglądając oferty skupów zauważyć można, że część z nich oferuje ekogroszek importowany, najczęściej z Syberii. Jest on po prostu zdecydowanie czystszy niż ten powstający z surowca wydobywanego w polskich kopalniach.

Na czystość ekogroszku wpływa też proces produkcji. Zanim trafi do odbiorcy poddawany jest wieloetapowej obróbce, płukaniu i suszeniu. Na koniec jest przesiewany, by wyselekcjonować tylko ten o właściwym rozmiarze frakcji. To bardzo ważne by groszki mieściły się w przedziale między 5, a 25 mm, bo tylko wtedy mogą być spalane w nowoczesnych kotłach podajnikowych, o niskiej emisyjności.

Czy ekogroszek jest eko

No dobrze, ale nawet wyczyszczony i dokładnie przesiany węgiel to nadal węgiel. Niezupełnie. Między ekogroszkiem, a węglem nie można postawić znaku równości. Przedrostek eko wyraźnie wskazuje, że jest to opał przyjazny środowisku – i tak rzeczywiście jest. Podczas spalania emituje znacznie mniej zanieczyszczeń niż zwykły węgiel i są one mniej szkodliwe dla środowiska.

Na ekologiczność ekogroszku wpływa też proces jego spalania. Dzięki unijnym regulacjom oraz polskiej ustawie antysmogowej, w kotłowniach coraz mniej jest starych, dymiących pieców. Za kilka lat znikną całkowicie, ustępując miejsca nowoczesnym kotłom 5 generacji. Ich obsługa jest w dużym stopniu zautomatyzowana, prostsza i mniej angażująca. Jednak najważniejsze jest to, że gwarantują znacznie bardziej ekologiczne spalanie, emitując ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż tzw. kopciuchy.

Kotły na ekogroszek 5 klasy muszą spełniać normy dyrektywy EcoDesign i cechować się wysoką sprawnością. Pracując wydajniej, pozwalają na mniejsze zużycie paliwa, ograniczając straty cieplne i wydatki na ogrzewanie. W starym piecu można było palić wszystkim. W nowoczesnych kotłach w grę wchodzi wyłącznie ekogroszek dobrej jakości.

Sprawdź ofertę sklepu internetowego z ekogroszkiem posiadającym certyfikat jakości: https://grzejemnieto.pl/

Po czym poznać dobry ekogroszek

Ekogroszekiem można palić ekologicznie i to jest dobra wiadomość. Zła jest taka, że nie każdy ekogroszek jest eko. By palił się efektywnie musi posiadać odpowiednią wartość kaloryczną, wilgotność czy rozmiar. Kluczowa jest również zawartość siarki i popiołu.

Kaloryczność między 24-26 MJ/kg wygeneruje więcej ciepła podczas spalania, co przełoży się na mniejsze zużycie surowca. Skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale i domowy budżet.

Przy optymalnej wilgotności (10-12%) energia zostanie w całości wykorzystana na oddanie ciepła, zamiast na podgrzanie i odparowanie wody. Niska zawartość siarki i popiołu to mniej szkodliwych substancji, które wydobywają się z komina. A popiół, który zostanie można dodatkowo wykorzystać jako nawóz w ogródku.

Ile kosztuje tona ekogroszku

Najtańszy ekogroszek można kupić już za 400-500 zł za tonę. Cena bardzo atrakcyjna, biorąc pod uwagę, że na ogrzanie średniej wielkości, dobrze ocieplonego domu wystarczy 3-4 tony opału na cały sezon.

Można też znaleźć sklepy, w których tona ekogroszku kosztuje dwa razy więcej. Różnice wynikają z kilku kwestii tj.: jakość opału, jego pochodzenie (ekogroszek importowany jest tańszy) czy czas zakupu.

Najtańszy ekogroszek to często opał słabej jakości i niskiej kaloryczności. Podczas spalania wygeneruje mniej ciepła, a jego zużycie będzie większe. Zamiast oszczędności pojawią się dodatkowe koszty, nie wspominając o tym, że palenie słabej jakości opałem ma niewiele wspólnego z ekologią.

Warto podejść rozsądnie do tematu i przy wyborze ekogroszku kierować się przede wszystkim jego jakością. Dobry opał też można nabyć w okazyjnej cenie – np. kupując ekogroszek online czy poza sezonem.

Warto wiedzieć też, że ekogroszek workowany będzie droższy, niż ten sprzedawany luzem. Mimo to warto w niego zainwestować, ponieważ różnica jest niewielka (około 100 zł na tonie), a worki gwarantują zachowanie wszystkich parametrów, w tym kaloryczności. Zwietrzały ekogroszek nie zapewni właściwego komfortu cieplnego.

Gdzie kupić dobrej jakości ekogroszek

Często głównym kryterium przy wyborze ekogroszku nie jest jego jakość, a bliskość danego składu. Wiele osób wybiera te zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania, z czystej wygody, by ułatwić sobie transport. Jednak dużo bardziej komfortową, a przy tym tańszą opcją jest zakup ekogroszku online. Na stronie sprzedawcy znaleźć można szczegółowy opis parametrów. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można sprawdzić jakość produktu i porównać ceny u kilku sprzedawców, wybierając ekogroszek z najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Dodatkowo darmowa dostawa ekogroszku pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i koszty transportu.

Jak ekogroszek wygląda na tle innych źródeł ogrzewania

Porównując obiektywnie ekogroszek z innymi źródłami ciepła trzeba jasno powiedzieć, że są rozwiązania bardziej przyjazne środowisku. Niestety póki co są one wciąż bardzo drogie, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić. Ekogroszek natomiast wydaje się być najlepszym rozwiązaniem łączącym przystępność cenową z wysoką wydajnością i niewielkim wpływem na środowisko.

Powiedzmy sobie szczerze, nie ma paliwa, które byłoby całkowicie obojętne dla powietrza. Każdy rodzaj ogrzewania wiąże się z większą lub mniejszą emisją szkodliwych substancji. Wybierając dobrej jakości opał, nowoczesny piec można palić ekogroszkiem efektywnie bez dużego uszczerbku dla środowiska.

Redakcja agagu.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspiracja spotyka praktyczną wiedzę! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do domu, troska o dziecko, zieleń ogrodu oraz osobisty rozwój łączą się w harmonijną całość. Nasza redakcja to nie tylko zbiór artykułów, ale prawdziwa oaza pomysłów, wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone otoczenie dla siebie i swoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?