Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Data publikacji 3 marca 2021Wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości w ostatnich latach pojawia się wzmożone zainteresowanie alternatywnymi systemami grzewczymi, które pozwalają w dużym stopniu ograniczyć zużycie energii, co przynosi korzyści środowiskowe, ale również ekonomiczne dzięki niższym rachunkom.
Coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie na podczerwień. Czym jest i jak działa? Jakie są jego zalety?
Podczerwień – co to? Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?
By zrozumieć ideę ogrzewania podczerwienią, należy najpierw dowiedzieć się, czym to zjawisko jest. Choć pojęcie to często kojarzy się negatywnie, to w istocie podczerwień jest całkowicie bezpiecznym dla człowieka i zwierząt rodzajem promieniowania podczerwonego IR-C. Wykorzystuje ono falę świetlną, która znajduje się też w promieniach słonecznych, dlatego IR-C jest w pełni naturalne, nie zawiera żądnych szkodliwych dla zdrowia cząsteczek.
Co więcej, pozytywnie wpływa na psychikę, bo działanie podczerwieni porównywane jest do uczucia, jakie wywołuje przebywanie na dworze w ciepły, słoneczny dzień. Ogrzewanie na podczerwień tworzy zatem w domu przyjemne warunki, które sprzyjają odpoczynkowi i poprawie samopoczucia.
Dodatkowo, systemy wykorzystujące ten rodzaj promieniowania jako źródła ciepła, eliminują zjawisko cyrkulacji powietrza, co wyklucza krążenie kurzu i drobnoustrojów oraz zapewnia w pomieszczeniu o wiele zdrowsze dla płuc powietrze.
Ogrzewanie na podczerwień – zasada działania
Są to elektryczne systemy grzewcze, które składają się z estetycznych, dekoracyjnych paneli. Mogą one mieć różne kształty oraz kolory, dlatego bez trudu można je dobrać do każdego wnętrza.
Olbrzymią ich zaletą jest natychmiastowe działanie po uruchomieniu. Układy ogrzewania podczerwienią są niezwykle skuteczne termicznie. Wysoka efektywność wynika z grzania dwoma rodzajami ciepła. Pierwsze jest bezpośrednio emitowane przez urządzenie, drugie jest wynikiem jego oddawania przez wszystkie nagrzewające się przedmioty oraz osoby znajdujące się w pobliżu.
Ciepło wydostaje się przez panele do pomieszczenia, następnie jest absorbowane przez „przeszkody” stojące na drodze jego rozprzestrzeniania (którymi są np. meble, ściany, podłoga, sufit, ludzie), a dalej oddawane do otoczenia. Dzięki temu dochodzi do równomiernego rozprzestrzeniania ciepła, co zapewnia komfort termiczny, jakiego nie potrafią uzyskać tradycyjne systemy.
Równomierny a konwekcyjny obieg ciepła
Ogrzewanie na podczerwień jest skuteczniejsze od układów konwekcyjnych, w których dochodzi do cyrkulacji nagrzanego powietrza. W efekcie ciepło unosi się, a następnie w górnych warstwach zostaje ochłodzone i opada. Prowadzi to do różnic temperatur w pomieszczeniu, które mogą wahać się nawet w granicach dziesięciu st. C. Często pojawia się wtedy zjawisko rozgrzanej głowy i zimnych stóp od chłodnej podłogi. Takie warunki nie są komfortowe.
Z kolei panele wykorzystujące podczerwień rozprowadzają ciepło równomiernie, co sprawia, że w każdej strefie pomieszczenia panuje zbliżona temperatura. Dzięki temu można uzyskać optymalne warunki do bezpiecznego przebywania w pokoju przy dużo niższej temperaturze (nawet ok. 3-5 st. C.) ogólnej niż ma to miejsce we wnętrzach ogrzewanych klasycznymi grzejnikami.
I to właśnie dlatego ogrzewanie na podczerwień zapewnia ciepło w domu, a jednocześnie pozwala poczynić oszczędności.