Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle sposoby na ciemieniuchę

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Data publikacji 5 kwietnia 2021


W obecnych czasach ludzie znają już sprawdzone sposoby na ciemieniuchę. Przede wszystkim główka dziecka powinna być dokładnie myta codziennie.

Sprawdzone metody

Warto pamiętać, żeby przed myciem użyć oliwki do posmarowania skóry głowy. Dobrym sposobem jest także peeling z płatków owsianych rozmoczonych w wodzie. Alternatywą dla płatków owsianych mogą być otręby pszenne. Ciemieniucha nie powoduje żadnego bólu, ale niezbyt dobrze wygląda. Trochę przypomina skorupkę w kolorze żółtym. Zdiagnozowanie ciemieniuchy nie jest trudne, ponieważ na początku pojawia się zrogowaciały naskórek. Jest on biały i łuskowaty, a później zmienia barwę na pomarańczową.

Przyczyny ciemieniuchy

Nazwa pochodzi od miejsca występowania zmian skórnych, ponieważ z reguły są one zlokalizowane w okolicach ciemiączka. W niektórych przypadkach mogą one jednak obejmować całą skórę głowy. Ciemieniuchę łatwo można pomylić z tłustym łupieżem. Należy zwrócić uwagę na fakt, że może pojawiać się również na nosie oraz w okolicach brwi. Warto mieć na uwadze, że przyczyną ciemieniuchy jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Na początku życia dziecka pracują one w zbyt intensywny sposób i dlatego skóra dziecka jest natłuszczana za mocno. Dodatkowo w początkowym okresie życia skóra jest bardzo wrażliwa. W organizmie dziecka znajdują się jeszcze hormony matki, które są odpowiedzialne za nadczynność gruczołów łojowych. Istnieje również grupa osób, która jest bardziej podatna na ciemieniuchę. Są to dzieci chorujące na atopowe zapalenie skóry. Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj w ciągu sześciu tygodni od narodzin dziecka. Oczywiście znane są przypadki zachorowań dzieci starszych, a nawet 3-letnich.

Domowe sposoby

Największe ryzyko zachorowań jest latem, ponieważ wtedy gruczoły łojowe działają intensywniej. Niestety ciemieniucha może powracać, dlatego dość ciężko skutecznie ją wyleczyć. Dla samego dziecka nie jest ona jednak dokuczliwa, ponieważ nie powoduje bólu, swędzenia ani pieczenia. Warto zauważyć, że jest to choroba skóry, która nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Z powodu nagromadzenia łusek skóra nie może oddychać. To z kolei sprawia, że główka poci się mocniej. Największym problemem tej przypadłości jest jej wygląd, ponieważ ciemieniucha nie prezentuje się dobrze. Czasami nie trzeba jej leczyć, ponieważ może zniknąć sama w ciągu kilku tygodni. W aptekach dostępne są preparaty bez recepty, które pomagają ją zlikwidować. Jeżeli po zastosowaniu domowych sposobów i przetestowaniu środków medycznych nie ma żadnych efektów to warto zgłosić się do lekarza pediatry. Pomoże on ustalić przyczynę i wybrać właściwą formę leczenia.

Redakcja agagu.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspiracja spotyka praktyczną wiedzę! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do domu, troska o dziecko, zieleń ogrodu oraz osobisty rozwój łączą się w harmonijną całość. Nasza redakcja to nie tylko zbiór artykułów, ale prawdziwa oaza pomysłów, wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone otoczenie dla siebie i swoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?