Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Plecak dla pierwszoklasisty

Plecak dla pierwszoklasisty. Jakich błędów powinieneś uniknąć?

Data publikacji 25 czerwca 2021

Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to szczególna chwila zarówno dla rodziców, jak i ich pociech. Przedszkole to przede wszystkim czas zabaw i uczenia się funkcjonowania w grupie rówieśników. Początek nauki w pierwszej klasie to z kolei pierwszy krok dziecka w stronę samodzielności. Nic więc dziwnego, że rodzice chcą jak najlepiej przygotować swoją córkę czy syna do rozpoczęcia przygody ze szkołą z prawdziwego zdarzenia. Dlatego tak wielką wagę przykłada się do szkolnej wyprawki, jaką kompletuje się przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jedną z najważniejszych ról odgrywają w niej plecaki dla dziecka, które możesz kupić na https://plecaki.com.pl/. Rodzice starają się wybrać model, w którym pomieszczą się wszystkie akcesoria szkolne, próbują też dojść do porozumienia z dzieckiem w sprawie wyglądu i zdobień bagażu. Zwłaszcza przy posyłaniu do szkoły pierwszego dziecka nietrudno jednak o błąd. Sprawdź, czego powinieneś się wystrzegać przy wyborze plecaka dla pierwszoklasisty.

Zbyt duża waga i pojemność

Szukając plecaków na początek przygody ze szkołą rodzice często sięgają po uznane marki, takie jak choćby Coolpack – https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-Coolpack/155. Tyle że nie zawsze wybierają modele przeznaczone dla najmłodszych uczniów. Te powinny wyróżniać się bowiem niezbyt dużą pojemnością i nie obciążać zbytnio kręgosłupa pociechy. Co do tej pierwszej cechy, powinna ona stanowić kompromis pomiędzy plecaczkami do przedszkola a sporymi bagażami przeznaczonymi dla młodszych nastolatków. W przypadku pierwszoklasistów najlepiej sprawdzają się plecaki o pojemności około 10 litrów. Dzięki temu wszystkie szkolne przybory i podręczniki powinny się w nim bez problemu zmieścić, nie będzie natomiast pokusy, by przeładować plecak – więcej rzeczy po prostu się do niego nie zmieści.

Mniejsza pojemność plecaka wiąże się także z mniejszą wagą. A to właśnie przeciążony bagaż bywa największą zmorą pierwszoklasistów. Dźwiganie na plecach wielu kilogramów męczy dzieci, jest im więc trudniej o koncentrację i dobre samopoczucie, o niekorzystnym wpływie ciężarów na kręgosłup i stawy nie wspominając. Warto pamiętać, że waga plecaka pierwszoklasisty nie powinna przekraczać 15 procent masy ciała dziecka.

Zbyt mało przegródek i kieszeni

Do pierwszej klasy nie nadają się także plecaki, które posiadają tylko jedną i dwie komory, nie mając żadnych mniejszych kieszeni ani przegródek. Przedmioty i akcesoria szkolne (sprawdź ich ofertę na https://plecaki.com.pl/pl/c/Akcesoria-szkolne/23) zabierane przez małe dzieci są mocno zróżnicowane. W związku z tym zdecydowanie łatwiej jest je posegregować, gdy każdy rodzaj szkolnych artykułów może znaleźć się w osobnej kieszeni. Szczególnie ważne są dodatkowe kieszenie na śniadanie czy boczne kieszenie na napoje – bez nich w plecaku będzie panował bałagan, a książki i zeszyty będą narażone na zabrudzenie bądź przemoczenie. Bez kilku komór, przegródek i kieszeni żaden początkujący uczeń sobie nie poradzi.

Brak usztywnienia pleców i wygodnych szelek

Sposób, w jaki dziecko będzie nosić plecak do pierwszej klasy, może w dużym stopniu ukształtować jego nawyki na kolejne lata szkolnej ścieżki. Nieprawidłowe noszenie plecaka może też przyczynić się do utrwalania wad postawy i poważniejszych problemów z kręgosłupem. Dlatego plecak powinien stabilnie i pewnie trzymać się na plecach pierwszoklasisty.

Taki stan rzeczy warunkuje odpowiednie usztywnienie pleców oraz wygodne szelki. Brak tych dwóch elementów na tym etapie rozwoju dziecka zupełnie dyskwalifikuje bagaż. Usztywniane plecy pomagają w utrzymywaniu wyprostowanej sylwetki, a szerokie szelki gwarantują wygodę w drodze do i ze szkoły. Dodatkowym elementem stabilizującym będzie pas biodrowy, który pozwala jeszcze lepiej zgrać plecak z całym ciałem.

Redakcja agagu.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspiracja spotyka praktyczną wiedzę! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do domu, troska o dziecko, zieleń ogrodu oraz osobisty rozwój łączą się w harmonijną całość. Nasza redakcja to nie tylko zbiór artykułów, ale prawdziwa oaza pomysłów, wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone otoczenie dla siebie i swoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?