Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Protetyka cyfrowa – nowość w stomatologii.

Data publikacji 19 października 2020

Protetyka cyfrowa jest innowacyjnym rozwiązaniem, bazującym na najnowszych osiągnięciach technologii, m.in. na metodzie CAD/CAM. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przede wszystkim dzięki licznym korzyściom dla pacjenta – takim jak np. perfekcyjnie dopasowane uzupełniania protetyczne, skrócony do minimum czas ich wykonania (najczęściej wystarczy tylko 1 wizyta), a także wysoka estetyka.

Protetyka wspomagana komputerowo w nowoczesnych klinikach stomatologicznych jest obecnie standardem, jednak dla wielu Pacjentów wciąż pozostaje nowością. Dlatego właśnie zebraliśmy w tym wpisie najczęściej zadawane pytania dotyczące protetyki cyfrowej, na które odpowiada dr Przemysław Juzala – kierownik medyczny naszej kliniki oraz ekspert z zakresu specjalistycznego leczenia kanałowego pod mikroskopem, odbudowy protetycznej, jak również stomatologii zachowawczej i estetycznej. Zapraszamy do lektury.

Czy przed zamocowaniem cyfrowego wypełnienia protetycznego należy przeprowadzić kanałowe leczenie zęba?

Wielu naszych pacjentów zastanawia się, czy leczenie kanałowe zębów, które mają być poddane opracowaniu protetycznemu, to reguła. Okazuje się, że nie – dr Juzala tłumaczy:

„To zależy. Potrzebę leczenia kanałowego określa lekarz podczas wstępnej konsultacji. Jeśli natomiast ząb był już wcześniej leczony kanałowo, to w celu zamocowania na nim cyfrowego uzupełnienia protetycznego (np. korony) niezbędne będzie wykonanie najpierw wkładu koronowo-korzeniowego”.

Czy na podstawie cyfrowego skanu można wykonać szyny relaksacyjne albo szyny do wybielania zębów?

Cyfrowy skaner to innowacyjna alternatywa dla odcisków, które wielu pacjentom kojarzą się z dyskomfortem. Bazując na cyfrowym wycisku, podczas zaledwie 1 wizyty możemy zrealizować projektowane komputerowo licówki, korony bądź mosty. Jak jest w przypadku szyn relaksacyjnych lub do wybielania zębów? Odpowiada dr Juzala:

„W naszej klinice wykonujemy cyfrowy skan zębów i wnętrza jamy ustnej, jednak ze względu na ograniczenia technologiczne nie mamy możliwości wyfrezowania tak dużych elementów jak szyny – są one przygotowywane dla naszych Pacjentów przez zewnętrzną pracownię protetyczną w ciągu 3 dni”.

Jak duże uzupełnienia protetyczne można wykonać w FabDent na frezarce cyfrowej?

Frezarka cyfrowa to urządzenie, któremu zawdzięczamy ponadstandardową precyzję prac protetycznych projektowanych komputerowo. Na idealnie dopasowane cyfrowo zaprojektowane „trzecie zęby” decydują się często osoby, które chcą poddać swój uśmiech kompleksowej metamorfozie. Jak duże uzupełnienia frezuje urządzenie CEREC Primemill, na którym pracujemy w FabDencie? Dr Juzala odpowiada:

”Frezarka cyfrowa frezuje standardowo do trzech zębów. Przy większym uzupełnianiach wykonujemy uzupełnienia łączone (np. 3+3)”.

Z czego są wykonane korony cyfrowe?

Nasi Pacjenci wybierają korony projektowane komputerowo, ponieważ wyróżnia je wyjątkowo naturalny wygląd, ale też wytrzymałość. Wpływa na to właśnie zastosowany materiał. Dr Juzala tłumaczy:

„Korony cyfrowe, które proponujemy Pacjentom FabDentu są pełnoceramiczne (porcelanowe) lub hybrydowe (porcelana + kompozyt). Materiał porcelanowy zastosowany w koronie zapewnia wysoką estetykę uzupełnienia protetycznego, a połączenie porcelany z kompozytem przekłada się na jego wysoką trwałość. W efekcie są one odporne na ścieranie oraz szczelne, dzięki czemu służą przez długi czas”.

Czy korony cyfrowe są droższe od standardowych?

Innowacyjne rozwiązania stomatologiczne nierzadko wiążą się z wysokimi kosztami. Czy tak jest w przypadku koron cyfrowych? Zapytaliśmy naszego eksperta – odpowiada:

„Korony cyfrowe są nie tylko precyzyjniej dopasowane do zgryzu, ale także – ze względu na możliwość wykonania ich na miejscu w gabinecie – są dostępne w podobnej albo lepszej cenie niż korony standardowe”.

Czy można cyfrowo zaprojektować i wyfrezować duże plomby?

Jeśli obawiają się Państwo, że cyfrowe plomby nie sprawdzą się przy dużych ubytkach, dr Juzala rozwiewa wszelkie wątpliwości:

“Zaprojektowanie i wyfrezowanie dużych plomb jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, wykonujemy je z materiałów ceramicznych (porcelana) lub hybrydowych (ceramika połączona z kompozytem dla lepszej trwałości wypełnienia). Takie plomby odznaczają się ponadprzeciętną estetyką”.


Więcej informacji: https://www.fabdent.pl/

Redakcja agagu.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspiracja spotyka praktyczną wiedzę! Jesteśmy miejscem, w którym pasja do domu, troska o dziecko, zieleń ogrodu oraz osobisty rozwój łączą się w harmonijną całość. Nasza redakcja to nie tylko zbiór artykułów, ale prawdziwa oaza pomysłów, wskazówek i inspiracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone otoczenie dla siebie i swoich bliskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?